Namiesto nezdravej stravy by sme mali skôr hovoriť o nezdravých množstvách. Viac ako občasná návšteva fastfoodu vám totiž ublíži to, ak jete nevyváženú stravu. A platí to aj o strave vegetariánov, vegánov, hovorí Ivana Mesárošová.
Ivana Mesárošová je výživová špecialistka, ktorá sa zameriava na stravovanie športovcov. V článku hovorí o:
- častých chybách športovcov v stravovaní
- čo a kedy jesť a piť pred tréningom, po tréningu a počas dňa
- dôležitosti pečiva, o mlieku, jogurtoch a zdravých tukoch
- výživových doplnkoch, športových nápojoch a géloch
- športovaní vegetariánov a vegánov
- prečo žiadna diéta nefunguje
- ortorexii ‒ chorobe z prehnanej kontroly stravy
Ľudia často behajú len preto, aby sa potom mohli dobre najesť. Je to správny prístup?
Myslím si, že nie. Nemôžeme očakávať, že behaním alebo iným športovaním vyvážime negatívny vplyv nevhodného stravovania sa na naše zdravie a že keď si občas zabeháme, môžeme jesť hocičo. Treba si uvedomiť, že ak beháme preto, aby sme si udržali zdravú telesnú hmotnosť alebo aby sme schudli nadbytočný tuk, nemusí sa želaný efekt dostaviť, ak nebudeme dbať aj na svoje stravovanie.
Prečo je to tak?
Ľudia majú tendenciu nadhodnocovať množstvo spálených kalórií a, naopak, podceňujú množstvo prijatých kalórií a často sa stáva, že po behu alebo inej telesnej aktivite zjedia oveľa viac, ako v skutočnosti potrebujú, a ich energetický príjem prevýši ich energetický výdaj. A to znamená, že z dlhodobého hľadiska neželane priberajú. Jediným zaručeným spôsobom, ako schudnúť, je však presný opak: príjem energie musí byť nižší ako výdaj.
Znamená to, že schudnem aj v prípade, keď jem nezdravo, ale prijímam menej energie, ako spálim?
Pravdepodobne áno, ale môžete si tým viac ublížiť ako pomôcť. Ak totiž konzumujeme nevyváženú jednostrannú stravu, môže dochádzať k nedostatku potrebných živín, čo bude mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na zdravie.
Ale aj vtedy, keď vyvážime energetický príjem a výdaj, hrozí nám pri nevhodne zostavenej strave riziko nutričných deficitov, ktoré majú vplyv nielen na výkon, ale aj na naše celkové zdravie. Ľudia si často myslia, že tieto deficity môžu dorovnať multivitamínmi, to však nikomu neradím. Ukázalo sa, že multivitamíny nenahradia plnohodnotnú a vyváženú stravu a ich nadmerné užívanie môže byť v niektorých prípadoch dokonca rizikové.
Majú aktívni ľudia aj iné chybné návyky v stravovaní?
Častou chybou je napríklad ranný beh nalačno. Mnohí sú presvedčení, že takto budú strácať nadbytočný telesný tuk rýchlejšie, ísť behať hladný však nie je zárukou úspechu. Je pravda, že naše svaly budú za takýchto podmienok spaľovať viac tukov, ale to automaticky nezaručuje želaný úbytok uloženého nadbytočného telesného tuku.
Čiže ak sa pred ranným behom najem, schudnem viac?
Až také jednoduché to nie je. Ráno, nalačno, máme vyčerpané zásoby glykogénu, v závislosti od toho, čo sme jedli deň predtým, a taktiež nízku hladinu glukózy v krvi, ktorá je primárnym zdrojom energie pre svaly. Ak si ju nedoplníme, svaly nebudú mať dostatok vhodnej energie potrebnej na výkon a budú nútené získavať ju z iných zdrojov, ako napríklad z našich tukových zásob, ale aj z vlastných bielkovín. Za takýchto podmienok sa však únava dostaví oveľa rýchlejšie a nebudeme schopní absolvovať taký efektívny tréning. V konečnom dôsledku spálite menej kalórií, ako keby ste si ráno doplnili svoje zásoby glukózy vhodným jedlom – vtedy by ste vydržali športovať dlhšie a intenzívnejšie.
Na to, aby sme aj vďaka behaniu chudli, je potrebné vytvárať energetický deficit, čiže prijať za celý deň menej kalórií, ako spotrebujeme.