Krst knihy Bežec a lyžica

Včera som zažila môj prvý krst! Teda nemyslím môj krst, ale knižný krst – uvedenie knižky do života! Aj keď som spoluautorkou dvoch ďalších úžasných kníh, čo si nesmierne vážim, má táto knižka u mňa špeciálne miesto. Je to tým, že jednak je polovica textov (a všetky recepty) v nej priamo mojich a jednak som strávila dlhé hodiny po nociach pri tovorbe jej grafického vizuálu.

A o akej knižke to hovorím? Tadááá, dovolte mi predstaviť vám knižku Bežec a lyžica s podtitulom Ako sa má stravovať bežec? ktorú sme napísali spoločne s jedným z najlepších slovenských odborníkov na výživu dr. Igorom Bukovským!

Keď k nám do Ambulancie klinickej výživy, kde momentálne pôsobím na začiatku roku prišli zástupcovia z Beháme.sk, s nápadom vytvoriť knižnú publikáciu o výžive pre bežcov, musím priznať, že ma tento nápad hneď nadchol. Táto téma mi je veľmi blízka, keďže je beh mojou neoddeliteľnou súčasťou života. Nevenujem sa mu profesionálne a striedajú sa u mňa obdobia kedy sa mu venujem viac a potom zase kedy sa mu venujem len málo, avšak sprevádza ma stále a najviac ma sprevádzal počas vysokoškolského štúdia výživy, kedy bol veľakrát mojou záchranou pred psychickým zrutením :D. Vďaka behu som spoznala množstvo úžasných ľudí, ktorí sa stali (a aj ostali, vďakabohu) mojimi priateľmi a spoznala som vďaka nemu aj moju spriaznenú dušu, moju lásku. A keďže som už v čase môjho bežeckého ošiaľu bola vášnivá „výživárka“, najviac ma bavilo rozprávať sa na tréningoch a pretekoch o výžive – ale bavil to nie len mňa! Vedeli ste, že výživa je druhou najdiskutovanejšou témou u športovcov, hneď po výsledkoch pretekov? Takže sa za ten čas vo mne nazbieralo obrovské množstvo inšpirácie a námetov do knižky. Ak vás zaujíma, či je pečivo škodlivé a či je to ten lepok v strave, kvôli ktorému sa vám nedarí zrýchliť a či vôbec a čím sladiť a na ktorú diétu sa treba vrhnúť, dozviete sa v knižke. Ale aby som v nej nepísala len o mojej najobľúbenejšej téme – o vyvracaní internetových výživových mýtov a trendov, nájdete v nej aj praktické informácie ako napríklad, ako si vybrať športový nápoj, či vôbec a čo jesť pred tréningom a čomu sa určite vyvarovať vo výžive po dobehnutí do cieľa pretekov a mnohé ďalšie. Okrem toho som pre vás vytvorila 30 originálnych receptov, ktoré sa vyznačujú tým, že ich zvládne aj kuchár začiatočník, ktorý chce radšej svoj volný čas tráviť behaním ako varením. Medzi receptami nájdete aj moje osvedčené Energytyčinky, ktoré sa mi osvedčili na dlhých horských behoch a recepty na domáce športové nápoje, ktoré vám ušetria peniaze, ktoré radšej využite na zaplatenie štartovného.

Ale aby sme sa vrátili ku samotnému krstu. Na úlohu krstného tata sa podujal Matej Tóth, náš úspešný slovenský olympionik a majster sveta v chôdzi, mimochodom pre mňa jeden z najskromnejších športovcov svetového rozmeru akého som mala možnosť stretnúť a úlohy krstnej mamy sa zhostila sympatická slovenská herečka Gabriela Mihalčínová, ktorá sa tiež okrem iných športov aktívne venuje behu. Na samotný krst nakoniec prišlo množstvo novinárov, fotografov a redaktorov, čo mňa (prevažne introvertnú povahu) celkom vystresovalo. Avšak vďaka profesionalite a priateľskosti všetkých zúčastnených som až tak veľmi nespanikárila a nakoniec som si to aj celkom vychutnala. Vďaka!

Na záver by som ešte raz chcela poďakovať najmä môjmu spoluautorovi knižky – dr. Igorovi Bukovskému, za profesionálne rady a priateľskú podporu a najmä za tú veľkú dôveru, ktorú do mňa vkladá, čo si veľmi cením. A teda záverom by som mala niečo popriať knižke, a ja jej teda prajem, aby si našla svojich čitateľov, ktorým dopomôže k úspechu aj zdravšiemu životu.

Viac o knižke nájdete tu.

%d blogerom sa páči toto: