Bezdôvodné priberanie na váhe? 7 potravín, ktoré podporujú priberanie

O niektorých potravinách sa hovorí, že sú nezdravé a že sa po nich priberá. Určite vám hneď napadne fastfood, ako napríklad hranolčeky, či iné vysmážané pochúťky.

No je to naozaj tak, že keď si dám dnes na obed či večeru fastfood, zajtra sa zobudím s pár dekami tuku navyše?

Existujú potraviny, po ktorých sa priberá?

Až také jednoduché to nie je. To, či budeme chudnúť alebo priberať, závisí od nášho celkového denného kalorického príjmu. Schudneme vždy, keď všetko, čo zjeme a vypijeme, bude mať nižšiu hodnotu, ako to, čo spálime všetkými dennými a nočnými aktivitami. Áno, aj rozmýšľanie, spánok a sex sa počíta. 😉

Naopak, priberieme vtedy, keď náš celkový energetický príjem prevýši náš výdaj– čiže, keď zjeme viac kalórií ako spálime.

Stačí sledovať svoj energetický výdaj a príjem?

Nie. To, žiaľ, nie je možné. Jednak nikdy presne nezistíme kalorickú hodnotu potraviny, ktorú sme zjedli, pretože údaje, ktoré nájdeme v kalorických tabuľkách, nikdy nemôžu presne zodpovedať konkrétnej potravine.

Napríklad na množstvo kalórií v ovocí má vplyv aj to, ako je zrelé. Čím je zrelšie, tým viac sacharidov obsahuje, a má aj viac kalórií. V kalorických tabuľkách nájdeme vždy priemernú hodnotu, ktorá sa od tej skutočnej môže naozaj razantne odlišovať.

Okrem toho, nikdy presne nezistíme, koľko energie naše telo zo zjedenej potraviny naozaj vyťaží. Na to vplýva napríklad aj to, ako pracuje náš metabolizmus, či sa nám vytvorí dostatok enzýmov na trávenie, alebo aké baktérie žijú v našom hrubom čreve.

Ak ste spadli do pasce váženia všetkého, čo zjete, či rátania prijatých a spálených kalórií, a už si svoj život bez toho ani neviete predstaviť, treba zvážiť psychologickú pomoc. Môže to byť jeden z prejavov poruchy príjmu potravy. Pozor! Poruchy príjmu potravy, ako napríklad ortorexiaanorexia či bulímia, sa môžu skončiť až smrťou!

Ktoré potraviny podporujú priberanie?

Vieme, že neexistuje jedna potravina, po ktorej by sme automaticky pribrali. Avšak niektoré potraviny preukázateľne obsahujú viac kalórií, ako potrebujeme pre zdravý život, čo vedie k neželaným kilám navyše. Ktoré to sú?

Popri vyslovene kalorických potravinách – najmä tých, ktoré sú plné nevhodného tuku, nám môžu pridať pár kíl navyše aj na prvý pohľad zdravé potraviny, o ktorých by ste to neboli povedali, ako napríklad smoothieraw zákusky, niektoré light potraviny, či dokonca „ten váš“ veľký šalát z fastfoodu.

Prečo je to tak?

priberanie zo stresu

Zdroj foto: Shutterstock.com

Základy výživy: Alebo čo musíte vedieť, keď chcete schudnúť

Na to, koľko energie z jedla za deň prijmeme, má vplyv viacero faktorov. Je to predovšetkým náš mozog, ktorý reguluje pocit hladu a neustále vyhodnocuje, aký je aktuálny stav v našom organizme. Nielen mozog, ale aj ďalšie regulačné mechanizmy sledujú, akú máme hladinu cukrov, koľko voľných aminokyselíntukov v krvi – teda či máme všetky potrebné živiny na všetky telesné funkcie.

Emócie a jedenie

Problém však nastáva, keď sa do toho zapletú naše emócie. Najmä u ľudí s nadváhou vedia emócie regulačné mechanizmy úplne popliesť. A v mozgu potom vznikajú mätúce signály o hlade.

Asi to tiež poznáte – keď máte stres, pociťujete hlad úplne inak. Niektorí majú zvýšenú chuť na určité jedlá (väčšinou bohaté na kalórie), ako napríklad na sladké či mastné. Iní, naopak, úplne zabúdajú jesť, alebo hlad nepociťujú.

Odkiaľ sa v jedle berie energia?

Nositeľmi energie v potravinách sú makroživiny. Tie sa delia na sacharidybielkoviny a tuky. Okrem toho, že všetky majú v tele nezastupiteľnú úlohu, dodávajú nám aj energiu, a to v rozličných množstvách.

Najmenej kalórií získame z 1 gramu sacharidov a bielkovín – približne 4 kcal, a najviac z tuku – až 9 kcal, teda viac ako dvojnásobok! Aj alkohol má obrovské množstvo energie – až 7 kcal na 1 g! To je aj jeden z dôvodov, prečo sú milovníci piva často obeťami nebezpečnej abdominálnej obezity, ktorá sa prejavuje veľkým (pivným) bruchom.

A teraz to najdôležitejšie. Človek väčšinou nepriberá z prílišného množstva cukru, ale tuku! Napríklad taká mliečna smotanová čokoláda obsahuje 44,5gramu cukru a rovnako 44,5 gramu tuku na 100 g. Čo myslíte, z ktorej zložky získame viac energie? Z tuku! A to až o 222,5 kcal viac, ako z cukru v nej! A to je poriadne množstvo.

Mimochodom, ak sa neovládnete a zjete tú čokoládu celú, zjete dokonca o niečo väčšie množstvo energie, ako keby ste si dali 2 hamburgre z McDonaldu, alebo poriadnu obedovú porciu celozrnných cestovín s paradajkovou omáčkou, cícerom a parmezánom, kde je však okrem kalórií aj kopa dôležitých živín.

Veľkosť jedla vôbec nevypovedá o jeho kalorickej hodnote. Niekedy sa aj v malom množstve jedla (v našom prípade 100 g čokolády) nachádza toľko kalórií, ako vo veľkej porcii, ktorá by vás spoľahlivo zasýtila na niekoľko hodín – a ešte by vám dodala aj vitamínyminerályantioxidanty a nenahraditeľnú vlákninu, ktorú by ste v čokoláde márne hľadali.

rýchle priberanie na váhe

Zdroj foto: Shutterstock.com

TUK: najčastejší vinník priberania

Zjesť oveľa viac tuku, ako potrebujeme, je veľmi jednoduché. Tuk nám chutí. Je to prirodzené, pretože naše telo, aby prežilo, preferuje tuk. Tuk nám poskytne najviac energie. Škoda len, že sa naše telo nestihlo adaptovať na život v blahobyte. Preto jeme viac, ako sa hýbeme, solíme viac, než je potrebné, a sladíme a sladíme, hoci je to už dosť sladké.

Skrytý tuk – ako ho nájsť?

Tuk sa vie v našom jedle veľmi dobre skrývať. Na tuk bohaté potraviny však vieme ľahko rozoznať. Napríklad bravčové karé obsahuje dvojnásobné množstvo tuku oproti kuracím prsiam, a teda aj viac kalórií. No vedeli ste, že cereálne keksy obsahujú takmer trojnásobok tuku oproti domácej celozrnnej bábovke?!

A ešte niečo na porovnanie:

Obrovská porcia sýteho šalátu zo zeleniny, strukovín, celozrnných cestovín a bieleho bylinkového jogurtu, ktorú pravdepodobne ani nezjete, má o tretinu menej kalórií ako cheeseburger a veľké hranolčeky z McDonaldu – a to aj vtedy, keď tie hranolčeky budú bez kečupu či majonézy. Z čoho ostanete dlhšie sýti? Myslím, že odpoveď už poznáte.

Takže už vieme, že najčastejším skrytým vinníkom priberania je tuk. Avšak je tu ešte zopár dobre „zamaskovaných“ vinníkov. A budete veľmi prekvapení.

 

7 dôvodov prečo môžete neželane priberať na hmotnosti nájdete tu.

%d blogerom sa páči toto: