Prečo svet potrebuje nutricionistov
Dnes vám predstavíme našu kolegyňu Ivanu Kachútovú, MSc. Ivanka je vyštudovaná nutricionistka – nutričná expertka.
Predstav sa našim čitateľom, čomu sa venuješ
Vyštudovala som odbor Nutritional Science na Viedenskej Univerzite, kde som získala titul Bachelor of Science in Nutritional Science a taktiež Master of Science in Public Health Nutrition. Po štúdiu som sa však rozhodla vrátiť domov, na Slovensko, pretože ma lákalo priniesť poznatky a skúsenosti zo štúdia výživy v zahraničí k nám a na naše univerzity 🙂 Preto som si vybrala aj prácu na univerzite – aktuálne pôsobím na Ústave hygieny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, kde sa venujem výskumu výživy.
Zároveň som externá doktorandka taktiež na Ústave hygieny UK, pričom sa zameriavam na analýzu faktorov výživy vplývajúcich na chronické ochorenia a najmä na obezitu. Okrem toho pôsobím v nutričnej poradni projektu Chuť žiť, kde spolu s mojimi kolegyňami poskytujeme záujemcom a ich rodinám bezplatné mesačné nutričné poradenstvo pri poruchách príjmu potravy. Tiež dlhodobo spolupracujem ako externá konzultantka v Ambulancii klinickej výživy v Bratislave. Nutričné poradenstvo poskytujem aj online cez videohovor v rámci vlastnej online poradne www.nutricionistka.sk.
Okrem toho ma veľmi teší, že som garantkou za výživu v projekte Skutočne zdravá škola, v rámci ktorého spolu s našim úžasným tímom pracujeme na zlepšení školského stravovania, ako aj povedomí o správnej výžive a životnom štýle na slovenských školách a škôlkach. Tiež som garantkou za výživu a vediem nutričnú poradňu v projekte Chuť žiť, ktorý sa venuje prevencii porúch príjmu potravy.
Tiež ma baví o výžive písať a prednášať, vďaka čomu som spoluautorka 4 populárno-náučných kníh o výžive:
Sendviče na zdravie (2016)
(Za)chráňte svoje črevo/Protiprdkavá kuchárska kniha (2017)
Bežec a lyžica (2017)
Protiprdkavá kuchárska kniha (2020)
Svojim pohľadom o výžive som mala tú česť prispieť aj do knihy Chuť žiť (2019). Som autorka viacerých populárno-náučných článkov v online priestore (www.slovenskypacient.sk a www.encyklopedia.akv.sk) ako aj v tlačených médiách (Onko magazín, Mama a ja, Denník N). Vediem workshopy o výžive na rôzne témy pre firmy, na konferenciách, ale aj v rámci prevencií a osvety na školách a v nemocniciach.
Ale teraz som hlavne mama a vychutnávam si materskú dovolenku, a všetka práca sa koná, keď je maličký s tatom, mojim úžasným manželom, alebo keď zaspí 🙂
Kto je nutricionista?
Nutricionista je nutričný expert s vysokoškolským vzdelaním z odboru vedy o výžive. Výživa je neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka. To, čo sa každý deň dobrovoľne rozhodneme zjesť a vypiť nás ovplyvňuje nie len krátkodobo (pocit nasýtenia, emócie spojené s jedlom a celkové trávenie), ale aj z dlhodobého hľadiska. V modernom svete je za viac ako 80 % úmrtí zodpovedný nesprávny životný štýl – čiže: výživa, pohyb, stres a životné prostredie, v ktorom žijeme. O našom zdraví sami rozhodujeme každý jeden deň – tým, ako a kde sa svoj deň rozhodneme stráviť a tým, čo sa počas neho rozhodneme stráviť 🙂
Každý pozná viditeľné dôsledky nedostatočnej, ale aj nadmernej výživy – podváhu a s ňou spojené zdravotné komplikácie a na druhej strane nadváhu a obezitu, so všetkými dobre známymi zdravotnými rizikovými faktormi (srdcovo-cievne ochorenia, diabetes, rakovina a iné).
Avšak nevhodne zostavená strava sa môže prejaviť aj iným, voľnému oku nie vždy ľahko čitateľným spôsobom: prílišná únava, migrény, časté infekcie, kožné ochorenia, zvýšená lámavosť kostí, zvýšená kazivosť zubov, chronické ochorenia – diabetes, rakovina, srdcovo-cievne ochorenia a pod. A v neposlednom rade rôzne alergické prejavy a tráviace ťažkosti môžu byť jedným z dôsledkov nesprávnej výživy a nedostatku alebo naopak nadmerného príjmu niektorých živín.
Netvrdím, že pomocou správne zostavenej výživy dokážeme vyliečiť všetky choroby, ale je možné, že vďaka správnej výžive a správnemu životnému štýlu sa vám mnohé chronické ochorenia vyhnú oblúkom alebo budú mať miernejší priebeh.
Prečo teda svet potrebuje nutricionistov?
Aj keď mnohí lekári majú výborné poznatky o výžive, nie je pre nich fyzicky možné, vyhradiť si na každého svojho pacienta dostatočný čas a vysvetliť mu spojitosť výživy s ochoreniami a nájsť v jeho strave nedostatky a tie spolu s pacientom odstrániť tak, aby bola pre neho jeho výživa dôležitou súčasťou prevencie a liečby. V rámci mojej praxe spolupracujem s praktickými lekármi pre dospelých, ktorí mi svojich pacientov posielajú najmä v rámci primárnej a sekundárnej prevencie, a taktiež s detskými psychiatričkami – v rámci poradenstva pri poruchách príjmu potravy.
Taktiež neexistuje jeden ideálny jedálniček – vzor, podľa ktorého by sa mali stravovať všetci. Pri zostavení optimálnej výživy je potrebné zohľadniť množstvo individuálnych faktorov – všetko od celkovej anamnézy, cez životný štýl až po jednotlivé potravinové preferencie. Jedine takto individuálne zostavené stravovanie pokryje všetky vaše špecifické potreby a zaručí vám dosiahnutie vášho cieľu (či už je to stratenie nadbytočných kíl alebo zbavenie sa liekov na vysoký cholesterol).
Nutricionista nie je jasnovidec, a preto používa analytické a diagnostické nástroje, na to, aby zistil, kde sú vo vašom stravovaní problémy. Napríklad pri chudnutí je dôležitým nástrojom špeciálna bioimpedančná váha, ktorá meria jednotlivé telesné kompartmenty, pomocou ktorej vieme sledovať aj to, ako prebieha chudnutie a či sa nám darí zachrániť čo najviac svalovej hmoty a naopak stratiť čo najviac tej nadbytočnej tukovej. Pri zisťovaní deficitov v strave je to zistenie celkovej nutričnej anamnézy a analýza výživového záznamu, pri ktorej si pomocou špeciálnej nutričnej aplikácie pozrieme vašu stravu „pod lupou“ a zistíme, ako na tom ste s prijímaním jednotlivých živín = bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Tu mi výrazne pomáha Planeat, ktorý mi uľahčuje prácu pri analýze stravovania mojich klientov, ale aj pri zostavovaní výživových plánov.
Ako sa môže človek stať nutricionistom?
Keďže na Slovensku zatiaľ nemáme študijný odbor vedy o výžive, ktorý by spájal medicínske predmety s tými vednými, rozhodla som sa študovať v zahraničí. Svoje vzdelanie Bachelor of Science in Nutritional Science a Master of Science in Public Health Nutrition som získala štúdiom v Rakúsku na Viedenskej Univerzite v odbore Nutritional Science, pričom celé štúdium bolo v nemčine a v angličtine. Takže žiadne víkendové kurzy, ale vysokoškolský diplom a roky štúdia v cudzom jazyku od tých najlepších európskych odborníkov na výživu – pretože verím, že len naozajstným štúdiom sa môže človek stať odborníkom v praxi.
Výživovému poradenstvu sa aktívne venujem už od čias môjho štúdia. Absolvovala som viaceré stáže na klinikách a v zdravotníckych organizáciách doma aj v zahraničí (v Rakúsku a v Česku), ako napríklad v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Kramároch v Bratislave, vo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) na Slovensku, V Hnízde zdraví MUDr. Jána Hnízdila v Prahe, v Ambulancii klinickej výživy MUDr. Igora Bukovského, PhD. v Bratislave, na klinike zdravia Medante v Bratislave, v Special Institute for Preventive Cardiology and Nutrition v Rakúsku a vo výskumných centrách Viedenskej Univerzity.
Kde ťa môžu klienti nájsť?