Ulcerózna kolitída: Čomu sa treba vyhnúť, aby sa s ňou dalo žiť?

Ulcerózna kolitída sa začína často nenápadne. Máte bolesti bruchapravidelné hnačky, cítite nadmernú únavu, ale aj nechutenstvo, z ktorého nakoniec schudnete.

Ešte pred tráviacimi ťažkosťami sa niekedy objavia špecifické problémy – napríklad bolesti kĺbovzačervenanie a svrbenie očíopuchya iné poranenia kože.

Asi málokomu by napadlo, že tieto ťažkosti svedčia o začínajúcom sa zápalovom ochorení čriev. Ulcerózna kolitída je niečo, čo musíme brať vážne.

Čo je ulcerózna kolitída?

Ulcerózna kolitída patrí k nešpecifickým chronickým zápalovým ochoreniam. Táto diagnóza je označovaná aj anglickou skratkou IBD = inflammoatory bowel diseases. IBD je celoživotné ochorenie – podobne, ako napríklad cukrovka.

Pacienti striedavo zažívajú obdobia zhoršenia príznakov (tzv. recidívy/relapsy), a naopak „lepšie časy“, keď trávenie prebieha relatívne pokojne (tvz. remisie). Ako pri väčšine chronických ochorení, správnou liečbou môžeme udržať nepríjemný vývoj IBD pod kontrolou.

Ktoré orgány sú postihnuté?

Na rozdiel od iných zápalových ochorení tráviaceho traktu, ako napríklad Crohnová choroba, ulcerózna kolitída postihuje len vnútornú sliznicu hrubého čreva alebo konečníka. Ulcerózna kolitída sa prejavuje zápalom a drobnými vredovými léziami na slizniciach, čo často vedie ku krvácaniu v hrubom čreve  a konečníku.

K najzávažnejším komplikáciám patrí toxický megakolón, čo je rýchle rozšírenie hrubého čreva, keď hrozí až jeho ochrnutie, pretože črevo nedokáže vyprázdniť svoj obsah. V najhoršom prípade môže dôjsť až k prasknutiu čreva.

Ulcerózna kolitída – hlavné prejavy:

 • Kŕčovité bolesti brucha – u väčšina pacientov v ľavej dolnej časti brucha. Je to preto, že hrubé črevo zostupuje na ľavej strane brucha.
 • Časté až každodenné hnačky, resp. nutkanie na stolicu. Hnačka sa objavuje viackrát denne, dokonca aj v noci. Väčšinou je prítomná aj krv. Hnačka vzniká v dôsledku zápalu, čo znemožňuje vstrebávanie vody – preto je stolica riedka.
 • Zvýšená telesná teplota až horúčka –  typický prejav zápalového ochorenia.
 • Nechutenstvo a chudnutie – kvôli bolestiam a pravidelným hnačkám.
 • Chudokrvnosť (anémia) – kvôli častému krvácaniu v tráviacom trakte, čo sa môže prejaviť krvou v stolici.
 • Bolesti svalov a kĺbov, ktoré nemajú zjavnú príčinu – bolesť pretrváva kvôli zápalu, s ktorým imunitný systém bojuje.
 • Únava a sklon k depresii.

Deti s neliečenou ulceróznou kolitídou môžu mať poruchy rastu alebo vývoja.

Ulcerózna-kolitída-prejavy

Zdroj foto: AdobeStock.com

Koho postihuje ulcerózna kolitída?

Ulcerózna kolitída postihuje rovnako ženy aj mužov. Prvé ťažkosti sa objavujú zvyčajne medzi 15. – 30. rokom života, alebo potom medzi 50 – 60. rokom. Na Slovensku trpí ulceróznou kolitídou aktuálne 4 900 ľudí, pričom ročne pribudne asi 880 nových prípadov. V posledných rokoch sa zvýšil najmä počet pacientov pod 15 rokov.

Prečo vzniká ulcerózna kolitída?

Príčiny vzniku ochorenia nie sú doteraz jasné. Predpokladá sa, že ako u väčšiny chronických ochorení, aj tu zohráva úlohu genetika. Pokrvní príbuzní majú asi o 20 % vyššie riziko, že v priebehu života tiež ochorejú.

Toto číslo však treba vidieť skôr z tej lepšej stránky. Veď pri mnohých ochoreniach je riziko dedičnosti oveľa vyššie. Navyše, na vzniku IBD sa podieľajú aj ďalšie faktory, pričom väčšinu z nich vieme ovplyvniť.

Rizikové faktory IBD:

 • Poruchy imunity – v súčasnosti sa hovorí aj o nízkej hladine vitamínu D v krvi. Nechajte si skontrolovať hladinu „déčka“ u svojho praktického lekára.
 • Nadmerný a dlhotrvajúci psychický stres.
 • Opakované infekcie tráviaceho traktu.
 • Užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo nesteroidných protizápalových liekov (ako napríklad ibalgin).
 • Fajčenie – podľa štúdií majú fajčiari výrazne vyššie riziko vzniku IBD.
 • Dojčenie, ktoré trvá kratšie ako 6 mesiacov – výskum ukázal, že krátkodobé dojčenie zvyšuje riziko IBD až 3-násobne.
 • Nedostatočná fyzická aktivita – najmä v detstve.

Pokračovanie nájdete tu

%d blogerom sa páči toto: